Nagroda "Lider Samorządu" dla Grzegorza Niezgody


NAGRODA "LIDER SAMORZĄDU" DLA GRZEGORZA NIEZGODY

Pierwszy dzień obrad III Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie zwieńczyła Uroczysta Gala Wręczenia Nagród „Lider Samorządu” dla najlepszych samorządowców. W tym roku nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: wójt, burmistrz gminy miejsko-wiejskiej oraz prezydent miasta na prawach powiatu.
Partnerem Nagrody „Lider Samorządu” jest „Rzeczpospolita”, która od niemal 20 lat systematycznie opisuje rozwój samorządów w Polsce, co roku ogłaszając prestiżowy Ranking Samorządów. Od 7 lat wraz z Instytutem Studiów Wschodnich podczas Forum Regionów w Krynicy, a następnie Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie, wręcza wyróżnienia liderom samorządowym podsumowując miniony rok ich pracy.
Najpierw goście Uroczystej Gali poznali laureata Nagrody Specjalnej Kongresu, którą w tym roku został uhonorowany Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. Laudację wygłosił Kazimierz Barczyk, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, a Nagrodę wręczyli Jan Dziedzina, Wójt Gminy Łącko oraz Jacek Lelek Burmistrz Starego Sącza. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz podziękował za zaproszenie na Kongres Samorządów i wyróżnienie. „Reforma samorządowa w wolnej Polsce należy do najbardziej udanych zmian ustrojowych. Władze samorządowe w Polsce stoją najbliżej problemów lokalnych społeczności, a ludzie wybierani do tych władz cieszą się wielkim zaufaniem obywateli” – oświadczył Kardynał. Stanisław Dziwisz przekazał nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. złotych na rzecz Hospicjum Świętego Łazarza w Nowej Hucie.
Najlepszym wójtem w Polsce został Grzegorz Niestrój, Wójt Gminy Kornowac. Laudację wygłosiła Anna Cieślak-Wróblewska, Redaktor „Rzeczpospolitej”, a odznaczenie wręczyła Katarzyna Rajtar, Dyrektor Europejskiego Kongresu Samorządów. „Ta nagroda dla wszystkich moich pracowników i dla całej gminy” – powiedział Grzegorz Niestrój.
Następnie goście Uroczystej Gali poznali najlepszego samorządowca wśród gmin miejskich i wiejsko-miejskich w Polsce. Tą nagrodą został uhonorowany Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy. Laudację wygłosiła Hanna Wawrowska, Autorka projektu Rzeczpospolita „Życie Regionów”, Pełnomocnik Zarządu Wydawnictwa Gremi Media SA, a nagrodę wręczył Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego. „Na sali widzę wielu liderów - liderów w swoich gminach, w swoich miastach ale bardzo cieszę się że Szczawnica i jej rozwój został zauważony. Zapraszam do Szczawnicy!” – oświadczył Grzegorz Niezgoda.
Samorządowcem roku w kategorii prezydent miasta na prawach został Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna. Laudację wygłosił Paweł Jabłoński, Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, a nagrodę wręczył Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. „Wkładamy ogromne serce w to, żeby nasze małe ojczyzny się rozwijały. Bez wejścia Polski do UE nie moglibyśmy mówić o tych sukcesach” – powiedział Piotr Grzymowicz.
Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy, Zygmunt Berdychowski podziękował Miastu Kraków, Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi i Redakcji „Rzeczpospolitej” za wspólne działania na rzecz rozwoju polskich samorządów.
Dla laureatów nagród „Lider Samorządu” i gości III Europejskiego Kongresu Samorządów wystąpił kwartet smyczkowy Akademos.

Poniżej tekst laudacji:

Nasz Laureat Grzegorz Niezgoda - od wielu lat burmistrz miasta i gminy Szczawnica jest doskonale znany - tu w Małopolsce!
Laureat wielu nagród. Miedzy innymi wybrany przez Gazetę Krakowska i Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolskich- Najpopularniejszym Burmistrzem Małopolski!
To samorządowiec- wizjoner, który z determinacja kontynuuje dzieło twórcy uzdrowiska Józefa Szalaya budując i wzmacniając wizerunek Szczawnicy jako "Perły Polskich Uzdrowisk".
To skuteczny strateg, którego chciałyby mieć wszystkie fundusze inwestycyjne.
W ciągu 10-lat zwiększył dochody gminy o 121%, podczas gdy wśród innych gmin miejskich i miejsko- wiejskich dochody wzrosły w tym czasie o średnio 67%.
Dla naszego lidera najważniejszymi osiągnięciami są inwestycje w infrastrukturę.
Jest dumny z promenady spacerowej, Placu Dietla, realizacji kanalizacji sanitarnej na Jaworkach i Szlachtowej oraz sieci wodociągowej na Jaworkach.
Jak mówił prasie burmistrz Szczawnicy: "Mnóstwo ważnych inwestycji których realizacja była jeszcze kilka lat temu niewyobrażalna dla mieszkańców a w którą wierzyłem i wspólnie z radnymi i moimi współpracownikami udało się zrealizować to niezaprzeczalny sukces".
Zdaniem mieszkańców Szczawnicy to człowiek z charyzma, oddający swoje serce temu miastu.
Dożywotniego pełnienia funkcji burmistrza nie przewiduje ( jeszcze) polskie prawo.
Życzę jednak naszemu Laureatowi,  aby kontynuował dobrą, inwestycyjną passe zmieniając  Szczawnice w światowy kurort.
Życzę także, aby wyborcy obdarzyli Pana dalej zaufaniem i mieli możliwość wybrania na kolejna kadencje! 
I za góralem z Bańskiej Niżnej  powtarzam:
Panie Burmistrzu kibicuje Ponu!
Odwiedzin ::