Święto patrona Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej


19 marca obchodzimy święto św. Józefa. W tym roku na przyjęcie z okazji imienin Józefiny Szalayowej zaprosiło Muzeum Pienińskie im. J. Szalaya w Szlachtowej, dla którego dzień ten jest dorocznym świętem. Wszystkich gości przywitała kustosz muzeum Barbara Węglarz, a wśród nich znaleźli się węgierscy dyplomaci: konsul generalna Węgier w Krakowie dr hab. Adrienne Kormendy i konsul Węgier w Krakowie dr Sandor Nedeczky oraz sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica Tomasz Ciesielka, szczawniccy radni, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, zakładów pracy, szkół i przyjaciele muzeum.

Barbara Węglarz w swoim wystąpieniu przypomniała genezę pojawienia się węgierskiego rodu Szalayów w Szczawnicy, a następnie skupiła się na przybliżeniu klimatu życia w szlacheckim dworze, jakim była nieistniejąca już do obecnych czasów pierwsza siedziba właścicieli Szczawnicy przy ul. Szalaya. Jak wyglądała, zebrani mogli sobie wyobrazić patrząc na prezentowane na slajdach zdjęcia obrazów olejnych autorstwa Bronisławy Rychter - Janowskiej, malarki dworków polskich na Sądecczyźnie. Budowane na planie prostokąta, ze spadzistymi dachami, bielone i ozdobione gankami z czterema kolumienkami, tworzyły piękny akcent w otaczającym krajobrazie, a ich wnętrza dostosowane były do zajęć, jakie wykonywali jego mieszkańcy. Podczas imienin właścicieli i innych uroczystości dwór tętnił życiem. Goście byli podejmowani z przepychem i częstowani wyszukanymi specjałami, oddawali się także zabawom, polowaniu, grom towarzyskim. Szczególnie Barbara Węglarz przybliżyła postać Józefiny Szalayowej, matki twórcy uzdrowiska Józefa Szalaya i patrona muzeum oraz jej bliską relację z synem.

Właśnie 140. rocznicę jego śmierci Rada Miejska w Szczawnicy uczciła w 2016 r., ogłaszając go Rokiem Szalayowskim. Jako trwała pamiątka tego wydarzenia powstała książka biograficzna pt. "Szalay 1802-1876", autorstwa Barbary Węglarz, a wydana przez Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. Jej promocja była kolejnym wydarzeniem muzealnego spotkania. Osobę autorki i jej dokonania przybliżyła Alina Lelito, red. "Z Doliny Grajcarka", a o samej pracy nad książką opowiedziała B.Węglarz. Gratulacje autorce w imieniu władza samorządowych Szczawnicy złożył sekretarz miasta Tomasz Ciesielka. Tego dnia zebrani mogli nabyć wydawnictwo po promocyjnej cenie oraz uzyskać dedykację autorki.

Ostatnim punktem programu części oficjalnej spotkania stało się obejrzenie filmu przygotowanego przez Miejski Ośrodek Kultury, będącego rejestracją wydarzeń Roku Szalayowskiego.

Po seansie filmowym goście "Imienin Józefiny Szalayowej" przeszli do drugiego pomieszczenia na świąteczne przyjęcie. Imieninowy tort, ufundowany przez MOK, uroczyście rozpoczęły dzielić kustosz Muzeum i konsul generalna Węgier w Krakowie, a potem kolejni goście, by przy przy deserze wznieść toast węgierskim winem, przywiezionym przez Przyjaciół z Węgier, za pamięć o Szalayach w Szczawnicy i pomyślność Muzeum Pienińskiego. Niedzielną uroczystość uświetniła swą grą muzyka Jaworcanie z Jaworek, prezentująca tradycyjne węgierskie melodie ludowe.

tekst: Alina Lelito

 
Odwiedzin ::