Szczawnica pierwszym przystankiem na mapie koncertów Hej Fest


W minioną sobotę, 15 lipca br., na placu pod  dolną stacją Kolei Linowej Palenica rozpoczął się pierwszy z cyklu ośmiu koncertów organizowanych w ramach tegorocznej, drugiej edycji Hej Fest.
 
Ubiegłoroczna odsłona koncertów  odbywała się w Zakopanem na szczycie Gubałówki. W bieżącym roku organizatorzy tj.  fundacja Polish Heritage wspólnie z głównym sponsorem – Polskimi Kolejami Linowymi Palenica, przyjęli ze względów organizacyjnych nieco odmienną formułę, dzięki której zadecydowano, że wydarzenie kulturalne zagości nie tylko w zimowej stolicy Polski, ale także w dwóch małopolskich uzdrowiskach: Szczawnicy i Krynicy-Zdroju.

Szczawnica wybrana została pierwszym przystankiem na mapie Hej Fest i tym samym gospodarzem koncertu inauguracyjnego.
Na scenie plenerowej zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie promenady spacerowej Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica – Grzegorz Niezgoda, wspólnie z Prezesem Zarządu PKL – Januszem Rysiem, Sekretarzem Miasta i Gminy Szczawnica – Tomaszem Ciesielką oraz Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury – Tomaszem Hurkałą, dokonali symbolicznego otwarcia  koncertu życząc licznie zgromadzonym wielu  pozytywnych emocji i udanej zabawy.  Słowa podziękowania Prezes PKL skierował do włodarza miasta dziękując za okazaną pomoc i gościnność, a także do sekretarza, którego zaangażowanie w sprawy organizacyjno - techniczne doprowadziło do finalizacji wydarzenia.

Następnie na scenie zaprezentowała się plejada gwiazd polskiej estrady. Jako pierwsza wystąpiła wspaniała wokalistka rockowa Patrycja Markowska., która w blisko 1,5 godzinnym show zaśpiewała swoje najbardziej znane utwory. Kolejnym wykonawcą był zespół rockowo-folkowy Enej,  który od pierwszych dźwięków porwał publiczność do wspólnej zabawy, a  koncert zakończył głośnym, chóralnym odśpiewaniem hitu „Kamień z napisem love”.
Na zakończenie pełnego muzycznych emocji dnia, zagrał zespół Lemon.

Każdorazowo, bezpośrednio po niezwykle energetycznych koncertach na artystów i członków zespołów czekało przed sceną wielu fanów. Były więc i wspólne zdjęcia i rozdawanie autografów.
„Organizacja inauguracyjnego koncertu w Szczawnicy bez wątpienia stanowi doskonałą formę promocji naszego uzdrowiska. Impreza plenerowa była ucztą dla wielbicieli dobrej muzyki i wspaniałym wydarzeniem kulturalnym. Zainteresowanie z jakim spotkał się, organizowany koncert świadczy o potrzebie kontynuowania podobnych przedsięwzięć w przyszłym sezonie” – mówił Burmistrz Grzegorz Niezgoda. „Aby każdy mieszkaniec oraz odwiedzający Szczawnicę turysta mógł skorzystać z ogólnodostępnej, a co najistotniejsze bezpłatnej oferty kulturalnej, zadbaliśmy o dostateczne zaangażowanie finansowe w/w wydarzenia. Korzystając z okazji chciałbym złożyć podziękowania wszystkim, którzy nie szczędzili swego wysiłku podczas organizacji koncertu, a szczególnie przedsiębiorstwu Polskie Koleje Linowe S.A, bez którego pomocy festiwal by się nie odbył” – dodaje.

Najbliższy koncert organizowany w ramach tegorocznej trasy Hej Fest odbędzie się 22 lipca br. w Krynicy-Zdroju, gdzie gwiazdami wieczoru będzie Grzegorz Chyży oraz grupa Lady Pank.

 

Galeria

Podziękowania:

Wiosną bieżącego roku miałem okazję przeprowadzić pierwsze nieformalne rozmowy z twórcami Hej Festu.

Zapraszając ich do Szczawnicy nie do końca wierzyłem, że taki festiwal może zostać przeniesiony ze swojego macierzystego miejsca – Zakopiańskiej Gubałówki do Szczawnicy.

W czerwcu myślałem, że pomysł upadł i że nie uda się ostatecznie sfinalizować przedsięwzięcia, jednak podczas lipcowego spotkania pojawiło się „zielone światło”.

Generalnie Miasto i Gmina Szczawnica miało zaledwie dziesięć dni na zorganizowanie tego wielkiego wydarzenia.

Dziesiątki e-maili, setki telefonów, by uzgodnić najdrobniejsze szczegóły imprezy, by nie dać przysłowiowej „plamy”, a do tego zapowiadane niekorzystne prognozy pogody zaplanowane na dzień koncertu, tylko potęgowały stres.

Widząc rozbawiony tłum na sobotnim koncercie, ludzi śpiewających wraz z wokalistami ich piosenki i samych artystów zadowolonych z ciepłego przyjęcia w ten stosunkowo chłodny dzień, śmiało można stwierdzić – opłacało się! „wykonaliśmy kawał dobrej roboty”!

Korzystając z okazji, w imieniu Burmistrza Grzegorza Niezgody i własnym, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się realizacji tego wielkiego przedsięwzięcia.

Dziękuję Piotrowi Lelicie, który był pierwszym ogniwem łączącym mnie z twórcami festiwalu.

Dziękuję dyrektorowi i pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy.

Podziękowania kieruję do Zastępcy Dyrektora zakładu komunalnego Grzegorza Czai oraz pracowników MZGK za wiele godzin spędzonych przy pracach na placu pod kolejką, za pomoc w wieszaniu banerów, oraz za sprawne utrzymanie czystości po imprezie.

Serdecznie dziękuję służbom mundurowym: Straży Miejskiej, Policji pod dowództwem podkomisarza Zbigniewa Zachera oraz Pogotowiu Ratunkowemu,  którzy dbali o  bezpieczeństwo uczestników imprezy.

Na ręce Prezesa OSP Szczawnica - Moniki Mastalskiej oraz Naczelnika szczawnickiej jednostki pożarniczej - Łukasza Mastalskiego składam serdeczne podziękowania dla druhów OSP Szczawnica za pracę i wielkie zaangażowanie w prace organizacyjne.  

Dziękuję właścicielom hoteli i pensjonatów w Szczawnicy, którzy gościli artystów i całą ekipę festiwalu.

Wielkie podziękowania należą się także wspaniałej publiczności: mieszkańcom i wszystkim  turystom tak licznie przybyłym na koncert.

Na końcu chciałbym bardzo serdecznie podziękować Panu Januszowi Rysiowi - Prezesowi Polskich Kolei Linowych oraz Dyrektorowi Artystycznemu Hej Festu- Janowi Malskiemu dzięki którym impreza zagościła w naszym mieście.

Ze swej strony obiecuję, że Szczawnica dołoży wszelkich starań, aby za rok znowu gościć Hej Fest w naszym kurorcie i aby tym samym wpisał się on na stałe w kalendarzu wydarzeń kulturalnych miasta.

Tomasz Ciesielka
Sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica
Odwiedzin ::